اسکلروتراپی چیست و چگونه عمل میکند ؟

در این روش نوین با تزریق یک کمپلکس دارویی خاص بداخل فضای داخلی سیاهرگهای واریسی شده در رگهای بزرگ باعث جمع شدن جداره رگها شده و جداره رگهارا برای همیشه سفت و سخت کرده بنابراین دیگر در جلوی فشار خون دچار شل شدگی و گشادی فضای داخلی رگها نشده و واریس مجدد ایجاد نخواهد شد . و در مورد رگهای ریز واریسی یا شبکه عنکبوتی با تزریق دارو جداره داخلی رگها روی هم چسبیده و برای همیشه جوش خورده و سپس اندامها از میلیونها رگ ریز و خوابیده که در حالت ذخیره هستند شروع به استفاده میکند .و این رگها تحت هیچ عنوان قابل برگشت نخواهند بود .

موارد مراقبت پس از درمان اسکلروتراپی چیست؟

 1. نگهداری پانسمان فشاری اولیه تا سه روز
 2. پوشیدن جوراب واریس تا سه الی چهار هفته
 3. حمام کردن پس از سه روز از گذشت درمان اولیه
 4. راه رفتن و قدم زدن روزانه از روز اول پس از تزریق حداقل یک ساعت مداوم
 5. ماساژ پاها از ساقین به سمت بالا هر روز برای نیم ساعت

در نهایت پس از گذشت یک ماه تمام رگهای واریسی درمان شده و دیگر هیچ مشکلی بیماران نخواهند داشت. می توانید نمونه درمان را در این ویدیو مشاهده کنید.

فاکتورهایی که باعث اختلال در درمان واریس میشوند تقریبا همانهایی هستند که باید در طول درمان یک ماهه رعایت کامل شوند پس بنابراین اگر بیمارانی که درمان اسکلروتراپی را دریافت میکنند دستورات داده شده را رعایت نفرمایند ممکن است که درمان موفقی بدست نیاورند بعنوان مثال به بیماران توصیه میشود که پس از تزریق داروها تا سه روز نباید پانسمان فشاری اولیه را باز کنند تا فشار مثبت پانسمان جداره داخلی رگهارا روی هم بچسباند تا به یکدیگر جوش بخورند و دیگر از هم جدا نشوند حال اگر فردی به این نکته بسیار مهم و حیاتی عمل نکند قطعا نتیجه مطلوب بدست نمی آید و واریس مجددا برگشت میکند .نکته دوم این است که به بیمارانی که اسکلروتراپی انجام میدهند توصیه اکید میشود هر روز باید حداقل یک ساعت پیاده روی داشته باشند تا رگهای جنینی بکار گرفته شوند و اختلال گردش خون بوجود نیاید حالا اگر بیماری این توصیه را جدی نگیرد چون رگهای جدید وارد چرخه انتقال خون نمیشوند پس نهایتا باز رگهای قدیمی تحت فشار گردش خون فرار گرفته و احتمالا دوباره باز شوند البته این توصیه های درمانی فقط برای یک ماه است نه بیشتر بنابراین اگر فقط یک ماه شما بیماران محترم به توصیه های فوق دقیقا عمل نمایید رگهای واریسی درمان شده برای همیشه بسته و از سیستم گردش خونی اندامها حذف و ناپدید میشوند و بدنبال طی شدن پروسه درمان رگهای سالم و جدید جایگزین رگهای معیوب واریسی میشوند .

 1. افراد واریسی بین بیست تا ۸۰ ساله
 2. بیماران واریسی که سابقه ترومبوز نداشته باشند
 3. بیمارانی که سابقه آمبولی در گذشته نداشته باشند
 4. بیمارانی که سابقه استفاده از داروهایی که ریسک ایجاد ترومبوز را افزایش میدهند نداشته باشند .
 5. بیمارانی که سابقه ابتلا به سکته قلبی نداشته باشند
 6. بیمارانی که سابقه سکته مغزی نداشته باشند

تا کنون کشورهای آمریکایی و اروپایی زیادی اقدام به تولید ایندسته از داروها کرده اند ولی هرکدام تا کنون گاها مشکلات و عیوبی داشته اند مثلا برخی از داروها موقع تزریق نمیتوانند ایجاد چسبندگی دایمی جداره داخلی عروق واریسی داشته باشند و پس از مدت زمان کوتاهی مجددا رگها باز میشوند .و برخی از داروها هم پس از تزریق ایجاد لکهای زیر پوستی دایمی میکنند واین لکها خودشون در صورت بروز مشکلات ناخواسته جدیدی را برای بیماران بوجود می آورند .
در حال حاضر داروهای آمریکایی بهترین داروها در دنیا هستند که بدلایل مشخص در دسترس ما و بیماران قرار نمیگیرند ولی در درجه دوم کیفیت داروهای انگلیسی هستند که آن هم بدلایل واضح در دسترس ما میباشند .

جمع بندی مطالب واریس

در انتها از تمام بیماران واریس که تاکنون درمان موثری برای خلاص شدن از شر این بیماری پیدا نکرده اند و یا آن دسته از بیمارانی که قبلا اعمال جراحی واریس ویا لیزر تراپی را تجربه کرده و از نتایجشان رضایت نداشته اند دعوت میکنم اگر شرایط انجام این درمان معجزه گر را دارند حتما با مطالعه بیشتر یکبار برای همیشه اقدام به اسکلروتراپی رگهای واریسی نمایند.

با آرزوی سلامتی و بهروزی روزافزون برای تمام مردم دهکده جهانی کره زمین وبا امید برقراری صلح و آشتی بین تمام کشورهای جهان تا مقاله دیگر همه شما را به دستان پر مهر خداوندگار می‌سپارم