عوارض بارداری بر روی پوست

بدنبال بارداری های متعدد و بزرگ شدن شکم پوست ناحیه مذبور بعلت کشیده شدن بیشتر از توان مقاومتش دچار بروز و ظهور یکسری خطوط صورتی رنگ شده که بتدریج به رنگ سفید گرایش پیدا می‌کند و با گذر زمان زیر این خطوط خالی شده و در ظاهر فرورفتگی پیدا می‌کند که اصطلاحا به این خطوط استریا گفته می‌شود.

در موارد چاقی های شدید که در نواحی مختلف بدن و اندامها اتفاق می افتد هم این ظاهر پوستی نمایان می‌شود که معمولا وقتی بیماران اندکی کاهش وزن پیدا کنند این خطوط بیشتر خودنمایی خواهند کرد.

این اتفاق ناخوشایند معمولا در بیمارانی که بدلایل درمان برخی بیماریها ناچارا از داروهای کورتون استفاده می‌کنند نیز دیده شده است که شدت و ضعف ظهور این خطوط بستگی به نوع مقدار و مدت مصرف کورتون دارد.

در این موارد معمولا در بانوان گرامی در شروع دوره بارداری برای پیشگیری از بروز خطوط فوق‌الذکر توصیه به استفاده از پمادهای پوستی کلاژن ساز می‌شوند ولی چون هزینه این داروها زیاد است و در ضمن اکثرا وقت و حوصله بکار بردن این داروهارا ندارند پس از بارداری متوجه ظهور این خطوط می‌شوند.

راه‌های پیشگیری در موارد فوق چیست ؟

در موارد بارداری از ابتدای آغاز دوره توصیه می‌شود که هر روزه دو نوبت از کرمهای کلاژن ساز روی پوست شکم زده و برای پنج دقیقه بصورت حرکات دورانی ماساژ داده شود و در طی دوره بارداری حرکات ورزشی ریتمیک انجام گردد.

در موارد افزایش وزن هم که بهترین روش، جلوگیری از اضافه وزن بدن است.

در مورد مصرف کورتونها هم تا جایی که ممکن است از کورتونهای موضعی استفاده شود و از مصرف کورتونهای خوراکی پرهیز شود، مگر در موارد خاص و در مواردی که مصرف کورتون با دوز بالا اجباری باشد. بیماران باید در نقاطی از بدن که افزایش سایز چشمگیر دارند مثل زمان بارداری از پوستشان مراقبت بعمل آورند.

برای آشنایی با ساختار پوست می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید

درمان در موارد مختلف خطوط استریا

متاسفانه تا چندی پیش خیلی کارهای موفقی در این زمینه نمی‌توانستیم انجام دهیم اما اخیرا با اختراع دستگاه زیبایی پلاسما فیبروبلاست کارهای زیادی برای انجام در این زمینه محیا شده است و خوشبختانه میزان رضایتمندی مراجعین بسیار بالا رفته است.
در این روش درمانی جدید بسته به نوع و سایز خطوط استریا ایجاد شده و نیز بسته به مدت زمانی که از وقوع و ظهور این خطوط در سطح پوست بیماران گذشته است از یک تا سه جلسه می‌شود برای رفع و ترمیم این خطوط این درمان جدید را تکرار نمود تا زمانی که رضایت مراجعین بدست بیاید.
نمای بالینی در درمان این خطوط استریا پس از آغاز پلاسما ابتدا پوست التهاب شدید پیدا کرده و سپس پس از چند روز قرمز شده و سطح خطوط استریا کاهش پیدا کرده و جمع می‌شود و به تدریج رنگ موضع صورتی و کم کم سفید رنگ همانند رنگ پوست اطرافش می‌شود.

هزینه درمان خطوط استریا چقدر می‌باشد ؟

هزینه‌ها براساس مقدار این خطوط محاسبه می‌گردد در برخی بیماران به نسبت میزان بزرگ شدن سطح پوست نواحی شکم را در بر گرفته و در برخی بیماران دیگر پهلوها هم این خطوط را دارند بنابراین بعد از جلسه مشاوره هزینه این درمان مشخص خواهد شد.

مراقبت‌های بعد از پلاسما خطوط استریا چیست؟

بعد از انجام پلاسما روی خطوط استریا بلافاصله اقدام به پانسمان با کرمهای درمانی و کاهنده التهاب می‌کنند، کرمهای کاهش دهنده التهاب هم باعث کاهش درد و سوزش محل شده وهم از شدت تورم و قرمزی پوست کم می‌کند.

بعد از انجام پلاسما روی خطوط استریا بلافاصله اقدام به پانسمان با کرمهای درمانی و کاهنده التهاب می‌کنند، کرمهای کاهش دهنده التهاب هم باعث کاهش درد و سوزش محل شده وهم از شدت تورم و قرمزی پوست کم می‌کند.

معمولا در هر جایی از بدن که پلاسما انجام می‌شود حداکثر تا هفتاد و دو ساعت التهاب وجود دارد و سپس فروکش کرده و پوسته ریزی خواهیم داشت. نقاط تیره رنگ باقی مانده از اثرات مستقیم پلاسما معمولا از روز سوم به بعد ریزش کرده و تا روز ششم همگی ناپدید می‌شوند.

معمولا به بیماران توصیه می‌شود که تا دو روز استحمام نکنند و مواد شوینده روی محل پلاسما تماس نداشته باشد ولی با آب ولرم می‌توانند جهت شستشوی آثار کرم قبلی را بشویند و سپس از کرمهای جدید استفاده نمایند. از روز سوم مجاز هستند که برای شستشوی پوست از مواد شوینده هم مثل صابون استفاده کنند .در طی درمان می‌توانند برای کمک به افزایش سرعت ترمیم پوست از کرمهای ترمیم کننده هم بهره ببرند.

نکته قابل توجه اینکه در طی پروسه بهبودی جای پلاسما به هیچ عنوان نباید پوست بیمار خشک بماند و همیشه مرطوب باشد و دیگر اینکه چون پوست بیمار در ناحیه اپیدرم یا شاخی ریزش می‌کند نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرد چون در اینصورت احتمالا پوست بیمار در اثر تابش و اصابت نور خورشید دچار لک خواهد شد.

تا چه زمانی باید داروها را ادامه داد؟

معمولا از آنجایی که پروسه درمان فیبروبلاستها پس از انجام پلاسما تا حدود سه ماه ادامه دارد پس تا طی شدن این زمان نیز باید از کرمها و ضد آفتابها هم استفاده کنند.

توصیه های جانبی

معمولا در نقاطی از پوست بدن که پلاسما را به منظور لیفت هم انجام می‌دهیم مثل لیفت پوست بازوها، پستانها، شکم، نواحی رانها و غبغب به بیماران توصیه می‌شود که جهت کمک کردن به جمع شدن پوست حتما در اولین فرصت از گن هم استفاده نمایند. چون بستن گن می‌تواند فشار جاذبه روی پوست را به حداقل رسانده و به جمع شدن پوست کمک شایانی کند.