حجامت لغزان چیست؟

این نوع حجامت همانطور که از نامش مشخص است، انجام حجامت با حرکات لغزان بر روی سطوح بدن می‌باشد. یعنی پس از اینکه لیوان را بر روی سطح پوست بدن با ایجاد خلاء چسباندیم شروع به لغزاندن لیوان در مسیرهای خاصی می‌کنیم که با توجه به نحوه انجام کار تاثیرات جالبی را در درمان برخی از بیماریها مشاهده می‌کنیم.

از آنجایی که لیوان باید در سطح پوست لغزانده شود پس ابتدا باید سطح پوست منطقه درمانی مد نظرمان را با یک مایع روغنی آغشته نماییم تا بعد از لیوان گذاری براحتی بتوانیم لیوان را بدون ایجاد اصطکاک در روی پوست لیوان را حرکت دهیم چون در غیر اینصورت این حرکت لیوان باعث خراشیدگی سطح پوست شده و با تکرار آن پوست بیمار زخمی خواهد شد. معمولا در طب سنتی برای این کار از روغنهای درمانی همچون روغن بادام تلخ – روغن سیاهدانه و روغن مار استفاده می‌شود .
موارد کاربرد حجامت لغزان :

گرفتگی یا اسپاسم عضلات

این اتفاق معمولا در افراد ورزشکار بیشتر دیده می‌شود. شروعی ناگهانی داشته و همراه با احساس درد شدید موضعی می‌باشد و بسته به نقطه ای از بدن که اسپاسم رخ دهد اقدامات خاص خودش را می‌طلبد.

شایعترین محل اسپاسم در ناحیه عضلات کمری است و همچنین عضلات ساقین پاها را هم باید بعنوان یکی از نقاط شایع در نظر داشته باشیم. معمولا در چنین مواردی هرچه زودتر اقدامات درمانی را شروع کنیم، نتایج درمانی زودتر بدست می آید. ولی متاسفانه در اکثر مواقع بعد از یک هفته جهت درمان مراجعه می نمایند که در اینصورت پاسخ به‌درمان کمی با تاخیر ظهور خواهد کرد.

هرچه اسپاسم عضلات بیشتر طول بکشد التهابات شدیدتری نیز خودنمایی می‌کنند و هرچه التهاب مزمنتر شود، درمانش نیز طولانی تر خواهد شد پس اطلاع رسانی به اینگونه بیماران در معرض خطر اسپاسم عضلات خیلی حائز اهمیت است که مطلع باشند و به محض پدید آمدن اسپاسم در ساعات اولیه اقدام به حجامتهای لغزان نمایند، چون با شروع درمان دیگر مرحله مزمن و ایجاد التهاب را نخواهیم داشت. این درمان می‌تواند بسته به شدت و ضعف مورد اسپاسم از یک جلسه تا چندین  جلسه برای رفع کامل التهاب عضلانی ادامه پیدا کند.

معمولا علت اساسی ایجاد اسپاسم می‌تواند چندین فاکتور را در پی داشته باشد. از وجود تنگیهای شریانی گرفته تا غلظت خون های بالا و همچنین اختلالات مزاجی همچون غلبه سودا و دم که می‌توانند باعث رسوب و ایجاد تنگی در مسیر خون‌رسانی به عضلات بدن شوند که با تشخیص علت، می توانیم علاوه بر حجامت لغزان از درمانهای مصلح مزاج هم بهره های لازم را ببریم.

اختلال عملکرد دریچه های لانه کبوتری در اندامهای تحتانی

در مسیر سیاه‌رگهای اندام تحتانی یکسری دریچه های فانکشنال وجود دارند که باعث انتقال خون در مسیر یکطرفه به سمت شبکه عروقی لگن می‌شوند که در مواردی اگر این عملکرد بشکل طبیعی انجام نگردد میتواند باعث اختلال در جریان خون به سمت بالا شود که در این صورت خونهای برگشتی از بافتهای عضلات در عروق ساقین ساکن شده و باعث پدید آمدن تورم و ادم بافتی خواهد شد.

از آنجایی که این عروق شامل خونهای اشباع شده از CO2هستند در نتیجه باعث خفگی در بافتها خواهند شد و در اثر این حادثه و کاهش میزان اکسیژن اسپاسم عضلانی ایجاد می‌گردد. برای کمک به درمان اختلال عملکرد دریچه های لانه کبوتری از حجامت لغزان از سمت پایین ساقین به سمت بالای رانها استفاده می‌کنیم در ضمن باید برای علت ایجادی این اختلال کارکردی دریچه های  لانه کبوتری نیز فکر چاره ای بکنیم که معمولا علت ایجاد کننده این بیماری تجمع و رسوب اخلاط سودا و گاها دم می‌باشد که در اینصورت باید اصلاح مزاج هم انجام دهیم .

سنگ های کلیه و مجاری ادراری

در مواردی که سیستم ادراری دچار تبلور و تشکیل سنگ می‌شود می‌توانند این سنگها انسداد در مسیر جریان ادرار ایجاد نمایند که در این‌صورت با توجه به محل تشکیل سنگ علائم خاصی را برای فرد مبتلاء ایجاد می‌کنند. اگر سنگها در داخل سیستم کالیسهای کلیه تشکیل شده باشند معمولا بیماران یا درد ندارند و یا دردهای بسیار مبهم و اندکی را ایجاد می‌کنند که معمولا اینگونه سنگها را در سونوگرافی های اتفاقی تشخیص می‌دهند.

اما اگر سنگهای تشکیل شده در کلیه ها حرکت کرده و وارد  مسیر حالب بشوند می‌توانند برای بیماران دردهای بسیار شدیدی را بروز دهند و معمولا اینگونه دردها بصورت ناگهانی شروع می‌شوند و بیماران را مجبور به مراجعه اورژانسی می‌کنند همراه با دردهای طاقت‌فرسا بیماران از مشاهده خون در ادرار هم شکایت دارند که همچنین سوزش های شدید ادرار هم مزید بر شکایات بیماران خواهند بود.

در طب سنتی در مواجهه با این نمونه از سنگهای ادراری اقدام به حجامت لغزان در مسیر حالب میکنند که لیوان را در زیر ناحیه کلیه ها گذاشته و سپس به لغزاندن لیوان وحرکت در طول مسیر حالب می‌کنند. تا اینکه لیوان به محل اتصال حالب و مثانه برسد در این نقطه لیوان را جدا کرده و حرکت فوق را دوباره تکرار می‌کنیم که گاها می‌تواند بین ۲۰ الی ۳۰ مرتبه حرکت فوق تکرار گردد.

با انجام حجامت لغزان بتدریج باعث تکان خوردن سنگها در مجرای حالب شده تا بالاخره سنگ وارد حفره مثانه شود معمولا سنگهایی که بتوانند از کلیه ها وارد مجرای حالب شوند باید قطری کمتر از ۹ میلیمتر داشته باشند پس آن دسته از سنگهایی که بنام سنگ حالب شناسایی می‌شوند، پس از رد شدن از مسیر حالب میتوانند بدون دردسر از مثانه نیز عبور کرده و از مجرای پیشابراه خارج شوند .

بزرگ کردن سایز سینه ها در بانوان

در تعدادی از بانوان متاسفانه سایز سینه ها متناسب با رشد اندامهایشان بزرگ نشده است که می‌تواند قرینه یا غیر قرینه باشند که با انجام حجامت لغزان در تمامی جهات بافت سینه ها و با تکرار این روش می‌توانیم به رشد متناسب آنها کمک شایانی بکنیم .با انجام حجامت و بادکش در اطراف سینه ها اتفاقی که می‌افتد در حقیقت اتساع در عروق مختلف بافت نرم سینه ها است که در اثر این اتساع افزایش مقدار خونرسانی خواهیم داشت و بدنبال این افزایش تحریک تمام رده های سلولی را مشاهده خواهیم کرد .